Zážitek: Let balónem Brno

Neděle 22 Červenec 2012 22.08

S Vaším pilotem a posádkou balónu se setkáte na předem domluveném místě, kde Vás podrobně seznámí s celým průběhem letu. Létá se ráno nebo večer.

Příprava balónu k letu trvá 15 až 20 minut. Posádka připraví obal balónu, koš, hořáky, láhve s plynem a ostatní nezbytné vybavení a vše důkladně prověří. Přípravy balónu se můžete aktivně účastnit, členové posádky Vám řeknou co a jak.

Balón je nejprve roztažen na zemi, poté je pomocí ventilátoru naplněn studeným vzduchem. Po jeho dostatečném naplnění začne pilot zahřívat vzduch v obalu balonu pomocí hořáků. Balón s ohřátým vzduchem se zvedne. Pilot zkontroluje celý balón a pozve pasažéry na palubu (do koše). Balón odstartuje teprve, když jsou všichni připraveni ke startu.

Let trvá asi 1 hodinu (dle podmínek pro přistání od 50 do 70 min.). Balón je sledován doprovodným vozidlem, které zajišťuje návrat pasažérů, posádky a techniky na místo setkání. Během letu je povoleno fotit a natáčet. Pro větší skupinu lidí je možno letět dvěma a více balóny současně. Po přistání probíhá křest prvoletců se šampaňským, pasažéři obdrží na památku certifikát o absolvování letu balónem.Celá akce trvá asi 3 hodiny.

Vyhlídkové lety se létají nejčastěji do výšky 300 m nad zemí. Ale řídíme se přáním pasažérů a můžete letět i vysoko a rozhlédnout se po kraji nebo nízko a trhat šišky v korunách stromů, samozřejmě při dodržení leteckých předpisů. Během letu můžete fotit, filmovat, telefonovat ale hlavně se dívat.

balónovém létání máme mnoho tradic a jedna z nich říká, že každý kdo poprvé letí balónem a vrátí se na zem, jako by se podruhé narodil a proto musí být řádně pokřtěn.“ Proto vždy po letu křtíme „prvoletce“, kteří tak získávají nové balonářské jméno. Po úspěšném letu, sbalení balónu a dopití poslední kapky šampaňského nasedneme do doprovodných vozů a odjedeme zpět na místo startu.

Komentáře: 3 »

  1. komentář by Samia — 19. 9. 2014 @ 23.21

    How to Use a French Press: Step-by-Step 1. Use water that is slightly coleor than boiling. Bring water to a boil, then wait a minute or two. Or cool the boiling water with a shot of cool or cold water. Use fresh water that has not been boiled before for the best taste. The reason is because the water we drink (from the tap or bottle) has been aerated and has dissolved gases that make the water taste better. Boiling removes the gases and leaves a flat taste. (I’m not 100% convinced of this and am usually too lazy to empty the electric kettle of previously-boiled water. But this advice has been handed down for generations, is often quoted by tea and coffee connoiseurs, and the explanation sounds reasonable.) Tip: Put a bit of hot water in the empty French press to warm it up. You’ll end up with a hotter final cup. 2. Grind your own coffee beans. Freshly ground coffee is easily 10 times better than pre-ground coffee. Even non-connoisseurs will instantly notice the significant difference in aroma, flavor and overall awesomeness of the cup of coffee. Tip: For the best taste, freshly ground coffee is more important than having perfectly sized grounds. So if the cost of a burr grinder is prohibitive, choose to buy whole beans and grind at home with a cheap blade grinder versus buying pre-ground coffee.3. Use a coarse grind. You want uniform large pieces so the grinds don’t slip through the mesh filter. But the grind shouldn’t be so large that you can’t extract most of the goodness, making for weak bland coffee. Tip: Adjust the strength of your brew by adjusting your grind size. I like my coffee strong, so I aim for a finer grind that is just large enough for the mesh.

  2. komentář by website — 20. 9. 2014 @ 18.22

    How to Use a French Press: Step-by-Step 1. Use water that is slightly cooler than boiling. Bring water to a boil, then wait a minute or two. Or cool the boiling water with a shot of cool or cold water. Use fresh water that has not been boiled before for the best taste. The reason is because the water we drink (from the tap or bottle) has been aerated and has dissolved gases that make the water taste better. Boiling removes the gases and leaves a “flat” taste. (I’m not 100% convinced of this and am usually too lazy to empty the electric kettle of previously-boiled water. But this advice has been handed down for generations, is often quoted by tea and coffee connoiseurs, and the explanation sounds reasonable.) Tip: Put a bit of hot water in the empty French press to warm it up. You’ll end up with a hotter final cup. 2. Grind your own coffee beans. Freshly ground coffee is easily 10 times better than pre-ground coffee. Even non-connoisseurs will instantly notice the significant difference in aroma, flavor and overall awesomeness of the cup of coffee. Tip: For the best taste, freshly ground coffee is more important than having perfectly sized grounds. So if the cost of a burr grinder is prohibitive, choose to buy whole beans and grind at home with a cheap blade grinder versus buying pre-ground coffee.3. Use a coarse grind. You want uniform large pieces so the grinds don’t slip through the mesh filter. But the grind shouldn’t be so large that you can’t extract most of the goodness, making for weak bland coffee. Tip: Adjust the strength of your brew by adjusting your grind size. I like my coffee strong, so I aim for a finer grind that is just large enough for the mesh.

  3. komentář by Alice — 6. 3. 2015 @ 4.22

    I rlelay rlelay love the meat grinder attachment to my KitchenAid mixer. Better than my mom’s old hand-cranked one. It’s expensive at first, but you’ll never regret it.

RSS komentářů k tomuto příspěvku. TrackBack URI

Napsat komentář