Léky na cukrovku a diabetes

Neděle 19 Leden 2014 17.18

Cukrovka je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Na regulaci hladiny cukru v krvi se rozhodující mírou podílí hormon inzulín. Bez inzulínu nemohou buňky lidského těla cukr z krve získávat. Inzulín umožňuje cukru z krve vstoupit do buněk, kde je využit jako zdroj energie . Existují dva hlavní typy cukrovky:

Cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu, neboli cukrovka na inzulínu závislá, je způsobena absolutním nedostatkem inzulínu, který se ve slinivce přestal vytvářet. Diabetes prvního typu se může vyskytnout v každém věku, ale většinou postihuje děti nebo mladé dospělé. Léčba spočívá v injekční aplikaci inzulínu. K tomu jsou určeny injekční stříkačky a injekční jehly, případně inzulínová pera a některé další prostředky.

Cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu
, neboli cukrovka na inzulínu nezávislá, je způsobena relativním nedostatkem inzulínu, který je vyvolán poruchou jeho uvolňování ze slinivky nebo jeho sníženou účinností. Diabetes 2. typu se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 45 let. Asi 80 – 90 % pacientů s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou. Základem prevence cukrovky druhého typu je správná výživa a udržení přiměřené tělesné hmotnosti. Jako pomůcka pro udržení dobré kondice a přiměřené hladiny cukru v krvi se používají různé potravinové doplňky. Pokud se při dodržování nejrůznějších výživových doporučení nemůžeme obejít bez používání cukru na doslazování nápojů nebo různých pokrmů je vhodné použít umělá sladidla.Je doporučeno sledovat proměnlivou hladinu glukózy v krvi pomocí glukometru. S cukrovkou jsou spojeny i některé další projevy, jako např. nedostatečné prokrvení dolních končetin a jejich otékání, případně i vznik bércových vředů. Proto je třeba dbát nejen na vhodné zdravotní ponožky ale i na vhodnou zdravotní obuv. V případě vzniku bércových vředů je třeba používat sterilní krytí a kompresní punčochy, jako prevenci otevření bércových vředů.

1 komentář »

  1. komentář by Nabila — 21. 9. 2014 @ 8.14

    Je1 zne1m cike1nske9 řezy takto: 210 g hl. mouky, 140 g me1sla, 70 g cukru, 2 žloutky = těsto. Ne1plň je ze 2 bedlků, 100 g mletfdch ořechů, 150 g cukru, 1 lžedce kakaa a jako ořech me1sla. Odpočinute9 těsto se rozděled na 5 dedlků, každfd z nich se vyve1led na ve1leček de9lky velke9ho plechu. Obre1cenou vařečkou v každe9m ve1lečku uděle1me po cele9 de9lce žle1bek, do něhož de1me připravenou ne1plň. Pečeme v medrně teple9 troubě a ještě teple9 kre1jedme na šikme9 řezy. Už nekjcruueme. Cukroved vypade1 daleko le9pe než recepty s těstem na celfd plech. Přeji dobrou chuť!

RSS komentářů k tomuto příspěvku. TrackBack URI

Napsat komentář